ZASADA DZIAŁANIA

Podstawą terapeutyczną działania lasera diodowegoVectus™,jest fototermoliza selektywna. Zasada działania lasera diodowego Vectus™,polega na niszczeniu struktur włosa i mieszka włosowego za pomocą światła laserowego, które niszczy komórki macierzyste znajdujące się w mieszku włosowym i tym samym zapobiega ponownej regeneracji włosa i jego odrastaniu.

Każdy włos, składa się z łodygi włosa (to, co widzimy na zewnątrz), korzenia włosa który osadzony jest w mieszku włosowym (wewnątrz skóry). Na samym dnie mieszka włosowego, w opuszce, znajduje się macierz - aktywnie wzrastająca część włosa, wraz z dostarczającą jej pożywienia brodawką. Aby usunąć włos, należy zniszczyć jego mieszek włosowy wraz z komórkami macierzystymi. Promieniowanie laserowe wnika w głąb skóry i jest selektywnie absorbowane przez melaninę znajdująca się w komórkach tworzących łodygę włosa (stąd, gdyby włosy nie były przed zabiegiem dokładnie ogolone uległyby spaleniu), ale także przez komórki barwnikowe znajdujące się w mieszku włosowym w pobliżu komórek macierzystych włosa. Barwnik (melanina) pochłania promieniowanie laserowe powodując uszkodzenie termiczne i zniszczenie komórek macierzystych włosa. Jest to tzw. fototermoliza selektywna.

Niestety sytuację komplikuje fakt, że znaczna część mieszków włosowych znajdujących się w naszej skórze jest w okresowym uśpieniu (tzw. faza spoczynku - telogenu). W tej fazie brak jest w mieszku włosowym wystarczającej ilości melaniny, aby uzyskać jego trwałe zniszczenie. Fakt ten jest podstawową przyczyną konieczności kilkukrotnego powtórzenia zabiegu celem uzyskania zadawalającego efektu.